Lokalita

Lokalita

Penzión sa nachádza uprostred obce Mengusovce. Do obce sa dostanete odbočením z hlavnej cesty medzi Tatranskou Štrbou a Svitom, alebo z dialnice Dl pred tunelom Bôrik – smer Vyšné Hágy. Vzdialenosť od hlavnej cesty, aj diaľnice je cca 1km. Z Mengusoviec na Štrbské Pleso, do Starého Smokovca a Popradu je vzdialenosť približne rovnaká – okolo 12km. Parkovanie je zabezpečené v objekte.

Turistika a šport

V lete

 • turistika na tatranské štíty
 • cykloturistika v okolí
 • jazda na koni, jazdecký oddiel priamo v Mengusovciach
 • termálne kúpaliská v Tatralandii – Liptovský Mikuláš, Bešeňová
 • Vrbov, a Aquacity Poprad
 • splavovanie Dunajca na drevených pltiach v národnom
 • parku Pieniny

V zime (lyžiarske strediská)

 • Svit-Lopušná dolina (6 km)
 • Štrbské Pleso (15 km)
 • Liptovská Teplička (20 km)
 • Starý Smokovec-Hrebienok (17 km)
 • Tatranská Lomnica (23 km)
 • Čertovica (30 km)
 • Chopok-Jasná (35 km)
 • Ždiar (42 km)

Región Vysoké Tatry

Miesto, kde sa zbavíte repiračných ťažkostí a môžete obdivovať prírodné krásy, ľudové zvyky, kultúrne a historické pamiatky dvoch kultúr.

Región Tatry je známym a vyhľadávaným miestom turistov a ľudí zo strednej Európy, ktorí potrebujú načerpať nových síl a ktorí majú astmatické ťažkosti, alebo trpia na bronchiálne ochorenia.

Okrem prírodných krás je región bohatý na kultúrne a historické pamiatky s ľudovými zvykmi a tradíciami.
Región Tatry sa nachádza v centre Európskeho kontinentu. Rozloha regiónu je asi 10 000 km2 s najvyšším pohorím Vysoké Tatry, kde najvyšší štít dosahuje výšku 2 655 m nad morom.

Všeobecná charakteristika

Región Tatry sa v súčasnosti rozprestiera na území dvoch štátov. Väčšia časť je na území Slovenska a menšia časť na území Poľska. Tvorí ho predovšetkým horský masív Vysokých a Nízkych Tatier s podhorím. Na južnej strane pohoria sú najznámejšie turistické strediská Poprad, Liptovský Mikuláš, Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica. Na severnej strane pohoria je to predovšetkým mesto Zakopane. Historický zaujímavými miestami s bohatými kultúrnymi pamiatkami sú okolité mestá ako sú Bardejov, Levoča, Kežmarok, Spišské Podhradie a Krakov.

Na území regiónu žije asi pol milióna obyvateľov.
Väčšina dedín bola založená v 13. storočí ako poľnohospodárske usadlostí a doposiaľ si zachovali svoje kultúrne zvyky a tradície. V minulosti sa každá dedina vyznačovala tým, že jej obyvatelia nosili typický kroj, ktorý bol pre každú dedinu odlišný.

Liečebné činitele

Ergotropné vegetatívne ladenie

Vďaka tomuto preladeniu sa zmenšuje náklonnosť na spazmy priedušiek. Pobytom v horskom prostredí sa zlepšuje chorobou narušený termoregulačný mechanizmus pacienta.

Suchosť vzduchu

Vďaka suchému vzduchu sa bez medikamentózneho pôsobenia dosahuje rýchly ústup sekrécie hlienov v prieduškách. Nízka vlhkosť vzduchu je priaznivá pre ľudí, ktorí trpia rozdutím pľúc /emfyzémom/

História Tatier

Na území regiónu je viacero archeologických nálezísk, ktoré dokazujú prítomnosť človeka a osídlovania územia už v dobách praveku. Najznámejší je objav odliatku lebky neandertálskeho človeka z Gánoviec. Tiež sú známe náleziská osídlenia Burich a Hôrka z doby kamennej a bronzovej.

Väčšina sídiel miest a obcí bola však založená v 13. storočí, kedy bolo územie kolonizované po pustošivých vojnách.

Začiatkom 20. storočia, najmä v jeho tridsiatych rokoch, sa región stal miestom oddychu a liečebných pobytov pre bohatých ľudí, predovšetkým z Budapešti, Prahy a Varšavy a miestom záujmu alpinistov, ktorí obľubovali ľahko dostupné vysokohorské túry. Od roku 1950 región navštevujú viac široké stredné vrstvy obyvateľstva, ktoré vyhľadávajú vysokohorskú klímu, lyžovanie, pešiu turistiku, ticho, oddych a liečenie.

V štyridsiatych rokoch 20. storočia boli vystavené liečebné sanatória podla švajčiarskeho vzoru na liečenie tuberkulózy, astmy a iných ochorení dýchacích ciest.

Región Tatry sa po 2. svetovej vojne stal centrom zimných športov. Konali sa v ňom vrcholné športové podujatia, ako sú Svetový pohár v klasickom a alpskom lyžovaní, Majstrovstva sveta v klasickom lyžovaní, Svetová zimná univerziáda študentov. Strediská v Jasnej pod Chopkom, Štrbské Pleso a Skalnaté Pleso sú vyhľadávané pre turistov-lyžiarov zo strednej Európy.